Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

standard zakrslých teddy

 Jak stručně charakterizovat Zakrslé teddy?

    Jak již samotný název plemene napovídá, teddíci svým vzhledem nejvíce připomínají huňaté, plyšové medvídky. Toto nádherné, dlouhosrsté plemeno původně pochází ze západní Evropy (Německo, Belgie, Holandsko),ze spojení angora, liščí a barevný zakrslý králík, není však dosud natolik homogenní a natolik rozšířené, aby bylo uznáno jako samostatné plemeno, o uznání plemene se chovatelé snaží pomocí novošlechtění. Z novošlechtění jsou králíčci již tetováni a s PP.
 Do České republiky byli první zástupci tohoto plemene dovezeni začátkem roku 2006.Typickým znakem Zakrslých teddy je hmotnost těla do 1 550 g, dlouhá, hustá srst a čelenka na hlavě. Protože se jedná o společenské plemeno králíka, teddy vynikají klidnou a přátelskou povahou. Srst je mimořádně kvalitní, stačí ji několikrát za měsíc pročesat a nevyžaduje stříhání jako u angor. I když to tak na první pohled může vypadat, v žádném případě se nejedná o živé hračky, podle toho je nutné se Zakrslými teddy také zacházet a věnovat jim čas, lásku a péči. Za vlídné zacházení se králíček tohoto plemene bohatě odmění.
Teddy králíček se dožívá cca 8 - 10 let a s tím je také třeba počítat, pokud plánujete pořízení tohoto krásného plyšáka,
skutečně to není hračka a záležitost na pár měsíců.
 
  

Vzhledem k tomu, že Teddíci nejsou uznané plemeno uvádím zde ještě návrh českého standardu  Zakrslého krátkouchého teddy  a pro porovnání návrh standardu teddy z Německa, naším cílem,myslím tím všech, kteří jsme členi  Klubu chovatelů ZTd  a ZBTd je, se možná co nejvíce přiblížit v našich chovech tomuto standardu , barevným rázům a kresbám, které jsou  běžné u plemen uznaných.

 
Návrh českého standardu Zakrslého teddy krátkouchého

 

 

Genotyp:

Genotypy odpovídají příslušným plemenům či barevným rázům plemen s normální srstí.

genotyp + vv fufu

 

 

Měsíční přírůstky hmotnosti:

 

měsíc            1.        2.       3.      4.      5.      6.

kg                 0,3    0,5     0,7    0,9     1,0     1,2

 

 

Bodovací stupnice:

1. Hmotnost                                   10 bodů

2. Tvar                                           20 bodů

3. Typ                                            20 bodů

4. Srst                                            15 bodů

5. Dle výchozích plemen                   20 bodů

6. Dle výchozích plemen                   10 bodů

7. Péče a zdraví                                5 bodů

 

Pozice 1. - hmotnost

0,80-0,99 kg   1,00-1,15 kg  1,16-1,35 kg  1,36-1,45 kg   1,46-1,55 kg

8 bodů             9 bodů           10 bodů          9 bodů            8 bodů

 

Pozice 2. - tvar

Viz všeobecná část a dále: při zjišťování tvaru zvířete je nutné celé tělo dokonale prohmatat, zvláště pokud jde o kůži králíka a hřbetní linii, neboť dlouhý vlas zakrývá tvarové nedostatky.

 

Pozice 3. - typ

Odpovídá kritériím třetí pozice u hermelína a páté pozice u hermelína. Uši mohou být  v důsledku existence čelenky rozkleslé.

 

Pozice 4. - srst

Srst je hustá, jemná, je tvořena třemi typy chlupů a to podsadou, pesíky a polopesíky. Srst připomíná strukturou angoru. Pesíky jsou však zastoupeny ve větším množství. Je rovnoměrně rozložena po celém těle, včetně břicha a hlavy. délka srsti je 5-8 cm. Končetiny jsou osrstěny jako u plemen s normální srstí. Na břiše se povoluje srst polodlouhá. Uši jsou v horní třetině osrstněny krátkými chlupy, ve spodních dvou třetinách jsou chlupy polodlouhé a přecházejí do čelenky.

 

Pozice 5. - plemenný znak

Plemenný znak tvoří čelenka v osrstění hlavy. Čelenka - míní se jí srst na hlavě, která musí být u dospělého králíka dlouhá. U uší se rozděluje a padá po stranách do očí králíka, vpředu přes nos dolů.

 

Pozice 6. - barva krycího chlupu, podsady, očí a drápů, kresba

Dle výchozích plemen.

 

Pozice 7. - péče a zdraví

Viz Všeobecná část

 

 

Přípustné vady:

 

Pozice 1.:

Viz stupnice hmotnosti.

 

Pozice 2.:

Viz všeobecná část.

 

Pozice 3.:

Menší odchylky od požadovaného typu těla, užší hrudník, zřetelný krční zářez, velmi tenké a slabé končetiny. Menší odchylky od požadovaného typu hlavy. Špičaté uši. Délka 5,6 – 6,5 cm.

 

Pozice 4.:

Nevyrovnaná délka srsti. Mírně kratší či delší srst. Menší množství pesíků. Mírný náznak plemenných znaků angory. Mírný náznak plstnatění srsti.

 

Pozice 5.:

Kratší či méně hustá čelenka.

 

Pozice 6.:

Dle výchozích plemen.

 

Pozice 7.:

Viz všeobecná část.

 

 

Nepřípustné vady:

 

Pozice 1.:

Hmotnost nižší než 0,80 kg a vyšší než 1,55 kg (neklasifikován).

 

Pozice 2.:

Viz všeobecná část.

 

Pozice 3.:

Výrazné odchylky od požadovaného typu (výluka). Dlouhý krk (výluka). Plazivý pohyb (výluka). Dlouhá úzká hlava (výluka). Délka uší delší než 6,5 cm (výluka). Uši kratší než 4 cm (neklasifikován).

 

Pozice 4.:

Srst téměř bez podsady (výluka). Srst kratší než 4 cm a delší než 9 cm (výluka). Výrazné plstnatěji srsti (výluka). Struktura angorské nebo liščí srsti (výluka). Dlouhé chupy na končetinách (výluka).

 

Pozice 5.:

Malá či chybějící čelenka (výluka). Uši osrstěné jako u angory – praporky (výluka).

 

Pozice 6.:

Dle výchozích plemen.

 

Pozice 7.:

Viz všeobecná část.Více zde: http://zakrsly-teddy.webnode.cz/zakrsly-teddy/novy-navrh-standardu-ztd/

STANDARD TEDDY

(z německého originálu -převzato z CHS z Horeckých vrchů)

 

Váha dospělého zakrslého králíčka se pohybuje 800 - 1700g.
Samice by měla mít váhu od 1200 g, protože příliš drobné samice nejsou vhodné pro chov. Ideální váha samice je 1350 g. Váha dospělého samce by měla být mezi 1000-1350 g, přičemž ideální váha je také 1350 g.

Toto jsou ideální váhy, pokud máme samce, který váží 800 gramů nebo samici, která váží 1600 g, je to v pořádku. Tato zvířata ani nemusí být vyřazena z chovu.

Všichni samozřejmě doufáme, že naši králíčci budou uznaní a měli bychom se snažit dosáhnout ideálních hmotností.

Zde je tabulka ohodnocení zakrslých králíčků na výstavě ( v Německu) v závislosti na hmotnosti:

Nejvyšší povolená váha: 1500 g
Nejnižší váha: 1000 g

1 kg    =  17 bodů
1,05 kg =  18 bodů
1,10 kg =  19 bodů
1,35 kg =  20 bodů
1,40 kg =  19 bodů
1,45 kg =  18 bodů
1,50 kg =  17 bodů

Zvířata, která mají nižší nebo vyšší hmotnost mohou být přesto použita v chovu, nemohou být ale vystavována, protože by nebyla posouzena.
Stavba těla má být krátká, zakulacená a válcovitá. Tělo je od hlavy k zadečku rovnoměrně široké. Záď je dobře zakulacená. Běhy jsou krátké, malé a dobře členěné. Pírko (ocásek) těsně přiléhá. Samec a samice se odlišují velmi málo. Ani jeden nemá mít lalok nebo náběh laloku.

Čelo má být u samce i samice široké. V porovnání s tělem má být hlava robustní, ale také krátká a zakulacená. Krk je velmi krátký a téměř nelze rozpoznat. Oči jsou velké a vystupují pod nadočnicovými oblouky.  U uší je ideální délka 5,0-6,3 cm. Vyskytuje se délka uší od 4,0 - 7,5 cm. Uši nejsou příliš blízko sebe, aby se dosáhlo dostatečného prostoru pro bujnou dlouhou srst. Jsou zakulacené a pěkně osrstěné.

Oči mají být tmavé. Modré oči jsou povolené. Albíni jsou povolení, ale nejsou žádoucí, nemělo by se je účelně šlechtit. Pokud se objeví náhodou, je to v pořádku.

Albíni patří dle našich zkušeností do zkušených rukou z důvodu jejich zvýšené citlivosti na světlo. A za další ( a to je hlavní důvod), chováme králíčky hlavně pro milovníky zvířat a víme, že červené oči nejsou vítané. Abychom zabránili neprogramovanému konci v útulku pro zvířata, hrnci nebo teráriu s hadem, zřekneme se cíleného chovu albínů.

Geneticky zakódovaný zakrslý růst (nanismus - trpasličí vzrůst) je u teddíků nežádoucí a měli bychom se mu vyhnout.

Tento popis rasy zmiňuje ideální vlastnosti teddíka. Z důvodu mládí této rasy se ještě vyskytuje spousta odchylek.

 

 

 

 

TOPlist